روش های کاشت مو

کاشت مو

در مورد خانم‌ها و یا آقایان فرقی نمی‌کند، تا زمانی که در یک منطقه مورد نیاز فولیکول یا همان پیاز مو وجود داشته باشد سعی بر آن است که این فولیکول‌ها تقویت شوند و رشد نمایند. شاید به ظاهر هیچ مویی وجود نداشته باشد ولی فولیکول زیر پوست وجود داشته باشد، پس با تحریک و تقویت و ایجاد شرایط مناسب رشد موها شروع می‌شود. این عمل تا زمانی قابل بررسی است که فولیکول مو در منطقه وجود داشته باشد. اگر در منطقه مورد نیاز به هر دلیلی فولیکول تحلیل رفته و از بین رفته باشد نیاز به کاشت مو پیدا می‌شود. یعنی از منطقه دیگری که فولیکول مو وجود دارد، این فولیکول‌ها برداشته شود و در منطقه مورد نیاز کاشت شود. این فولیکول‌ها چون موجود زنده هستند و نیاز به تغذیه دارند و تغذیه آنها نیز از طریق خون‌رسانی است، پس باید تا جایی زیر پوست قرار بگیرند که خون‌رسانی کاملا انجام شود. اینکه از چه روشی برای درآوردن فولیکول‌ها در منطقه دهنده مو و زیرپوست قرار دادن در منطقه گیرنده استفاده شود روش‌های مختلف کاشت مو را شامل می‌شود که درباره آنها در روزهای آینده می‌نویسم.

کاشت موی لیزری

این جمله برای بازاریابی است. لیزر در کاشت مو فقط نقش برش، شکافتن و یا سوراخ ایجاد کردن را بر عهده دارد. لیزر توسط حرارتی که ایجاد می‌کند به بافتهای محل برش آسیب می‌رساند و در محل دهنده و گیرنده خسارات زیادی بر جای می‌گذارد. از جمله مشکلات ایجاد شده توسط لیزر می‌توان به خونرسانی دیرتر و کمتر به گرافت‌های کاشت شده اشاره نمود به این دلیل که در اثر حرارت لیزر مویرگ‌های اطراف شکاف ایجاد شده شدیدا آسیب دیده و خونرسانی به محل کمتر است. همچنین به دلیل حرارت بالا فولیکولهای اطراف محل برش نیز آسیب دیده و یا از بین می‌روند. به همین دلیل پزشکان در جراحی کاشت مو تمایلی به استفاده از لیزر ندارند.

کاشت مو به روش FUE

Follicular Unit Extraction (FUE) معنای لغوی این جمله جداسازی به قسمتهای فولیکولی می‌باشد که شامل تقریبا تمامی روش‌های موجود مانند ,FIT, FUT , FUG , FUM, SUT,  BUT, Mega Section  و … می‌باشد. یعنی برداشتن مو از قسمتی از بدن شخص و منتقل کردن موها به نقاط دیگر بدن در همان شخص، این انتقال معمولا به سر، ابرو، ریش و … انجام می‌گیرد. کاشت مو یا پیوند مو قدمتی 30 تا 40 ساله دارد. در اوایل فلاپ یا نواری را که از پشت سر بر می‌داشتند بدون آنکه آن را به قسمتهای کوچکتری تقسیم کنند به قسمت مورد نیاز منتقل می‌کردند، کم‌کم این روش پیشرفته‌تر شد. یعنی فلاپی که از پشت سر برداشته می‌شد به تکه‌های کوچکتر تقسیم می‌شد که معمولا کوچکترین قسمت دارای 15 فولیکول مو بود. به مرور طی شاید 30 سال روشهای برداشت از پشت سر متفاوت شد و طریقه کاشت در جلوی سر نیز پیشرفت کرد و تکه‌های تقسیم شده یعنی گرافت‌ها برای انتقال به جلوی سر به کوچکترین حد ممکن یعنی تک فولیکولی رسیدند.

در حال حاضر تیمهای متخصص در زمینه کاشت مو به روشهای گوناگونی این کار را انجام می‌دهند:

برداشت‌ها:

 1. برداشت توسط Punch
 2. برداشت نواری
 3. برداشت نواری چند تیغه

کاشت‌ها:

 1. ایجاد حفره توسط Punch و کاشت بوسیله دستگاه تزریق و یا دستی
 2. ایجاد شکاف جهت کاشت توسط تیغ‌های جراحی ( معمولا تیغ 11 )
 3. ایجاد شکاف توسط تیغ Slit ( تیغ مخصوص شکاف و کاشت مو)
 4. ترکیبی از Punch و تیغ جراحی .

   کاشت مو به روش FIT

(Follicular Isolation Techniqueیا FIT به معنی لغوی تكنیك جداسازی فولیكول‌ها.

در این روش بوسیله پانچ از ناحیه دهنده مو كه از پشت سر و بالای گوشها انتخاب می‌شود، فولیكول‌ها را برداشته و در ناحیه گیرنده، بوسیله پانچ و یاSLIT این فولیكول‌ها كاشته می‌شوند.

از مزایای استفاده از این تكنیك می‌توان به راحت‌تر بودن تیم پزشكی و همچنین متقاضی كاشت مو اشاره كرد. زیرا قسمت برداشتن نوار از پشت سر كه نیاز به وسایل اتاق عمل و شرایط خاص دارد حذف می‌شود. از طرفی به دلیل برداشت منطقه‌ای می‌توان این عمل را در یك، دو یا سه روز متوالی انجام داد كه باعث می‌شود در این مدت تعداد زیادی تار مو انتقال پیدا نماید و متقاضی نیز كمتر احساس خستگی كرده و پیشرفت را سریعتر می‌بیند.

در اوایل پیدایش این تكنیك به این دلیل كه از پانچ‌های بزرگ مانند پانچ 2 و یا حتی 4 میلیمتر در قسمت برداشت استفاده می‌شد، این روش ضررهای زیادی داشت. از جمله تلفات زیاد، از بین رفتن قسمت زیادی از بانك مو و كم‌پشت شدن شدید ناحیه دهنده مو كه باعث می‌شد در یك عمل وسیع از این تكنیك استفاده نشود. اما با پیشرفت‌هایی كه در قسمت برداشت حاصل شده این مضرات به حداقل رسیده و در حال حاضر بسیاری از افراد و مخصوصا كسانی كه از برداشت نواری نگرانی دارند و یا تیم‌هایی كه توانایی برداشت نواری را نداشته و یا به هر شكل این روش را نمی‌پسندند، ترجیح می‌دهند از روش FIT استفاده نمایند.

روش FIT به روش بدون جراحی نیز معروف شده است و در بسیاری از تبلیغات می‌بینیم كه روش بدون جراحی، بدون درد، بدون بیهوشی و بدون پانسمان اعلام می‌شود كه البته در Post دیگری این‌ها را توضیح می‌دهم.

کاشت مو به روش BHT

BHT يا Body Hair Transplant به تكنيكي گفته مي‌شود كه از موهاي بدن ( سينه، كمر، ران، ناحيه شرمگاهي و يا هرجاي بدن كه مويي قابل برداشت يافت مي‌شود) به روش پانچ برداشت و در ناحيه مورد نياز كاشت مي‌شود. بايد توجه داشت كه اين موها دقيقا همانند سابق خود رشد نموده و همان حالت وز، كوتاه بودن و … را حفظ مي‌كنند. بنابراين اين موها و اين روش فقط مناسب پرپشت كردن و استتار است و فقط و فقط مناسب افرادي كه بانك موي مناسب در پشت سر و كناره‌هاي سر ندارند.

 کاشت مو به روش FUT

(Follicular Unit Transplant) یا FUT به معنی لغوی عملی بر اساس قسمت‌های فولیكولی.

به روشی گفته می‌شود كه بهترین نتیجه را می‌دهد. در این روش برداشت به صورت نواری و كاشت در قدیم به صورت پانچ بود كه با اصلاحات جدیدی كه در این روش داده شده، كاشت توسط تیغ‌های مخصوص یا همان Slitانجام می‌شود. در این روش اگر در برداشت دقت شود و نكات تخصصی رعایت شوند، اكثرا هیچ جایی از برداشت نمی‌ماند. یعنی حتی پزشكان نیز نمی‌توانند جای عمل را پیدا نمایند و اگر جایی از برداشت بماند در حد یك خط قرمز است كه فقط در صورت تیغ زدن سر دیده می‌شود و در حالت عادی در زیر موها پنهان است. ( البته اینكه جا بماند یا خیر بستگی به حساسیت پوست شخص دارد و در افراد مختلف متفاوت است. ) كاشت نیز از آخرین تكنیك‌های كاشت استفاده می‌كند كه كاملا طبیعی بوده و اصلا مشخص نمی‌شود كه در منطقه عملی انجام شده است.

در این تكنیك به دلیل اینكه در نوار بدست آمده فولیكول به فولیكول دیده شده و جدا می‌شود، تلفات تقریبا صفر بوده و تمامی فولیكول‌هایی كه برداشت شده‌اند پس از جداسازی كاشته شده و چون گرافت‌های سالمی در این تكنیك بدست می‌آیند تمامی آنها رشد می‌كنند و تلفات چه در ناحیه دهنده و چه در ناحیه گیرنده تقریبا صفر است.

آمادگی قبل از عمل

اگر شما کاندیدای کاشت مو هستید و بعد از مشاوره از طرف تیم ما به شما وقت عمل داده شد، موارد ذکر شده زیر را در نظر بگیرید.

در صورت استفاده از هر یک از مواد زیر تیم پزشکی خود را در جریان قرار دهید:

 1. مشروبات الکلی
 2. مواد مخدر
 3. ویتامین E
 4. آسپرین و یا هر داروی دیگری

و اگر ورزشکار حرفه‌ای هستید و یا مبتلا به بیماری خاصی هستید.

روز عمل:

صبح روز عمل حمام نمایید و موهایتان را با شامپو خوب بشویید.

حتما صبحانه میل نمایید. صبحانه شما نباید خیلی سنگین باشد اما از مواد مقوی استفاده نمایید.

شب قبل از عمل استراحت کافی داشته باشید.

حتما سر ساعت مشخص شده در مرکز جراحی حضور داشته باشید.

بعد از مرخص شدن از عمل:

مایعات فراوان بنوشید.

از غذاهای گوشتی استفاده نمایید. هیچ محدودیت غذایی وجود ندارد.

شست و شوی مو بعد از عمل کاشت

دو تکه ابر و یک عدد شامپو بچه جانسون یا فیروز تهیه نمایید. در یک ظرف با شامپو بچه کف مناسب درست ‌کنید. یکی از ابرها را داخل ظرفی که محتوی آب و کف است زده و از فاصله حدود 5 سانتی‌متری بالای سر روی قسمت کاشته شده می‌چکانید، بلافاصله و بدون معطلی، ابر دیگر را در آب زده و روی قسمت کاشته شده می‌چکانید، مجددا ریختن آب را تکرار می‌کنید، ریختن آب حداقل تا 5 بار تکرار شود. این عمل یعنی چکاندن 1 بار کف و بلافاصله چکاندن 5 بار آب در هر بار حمام، حداقل 5 یا 6 بار تکرار می‌شود و در مرحله پایانی حمام خود توسط ابر مخصوص آب حداقل 20 بار آب روی ناحیه کاشت شده بریزید تا مطمئن شوید هیچ کفی در ناحیه کاشته شده باقی نمانده است.

برای شستن قسمت بخیه، سر انگشتان را به شامپو آغشته نموده و به راحتی بین بخیه‌ها را شستشو می‌دهید. دقت نمایید تا ناخن‌هایتان را به قسمت بخیه‌ها نکشید و شستشوی این قسمت را با گوشت سر انگشتان انجام دهید. هر چه شستشوی این ناحیه، دقیقتر و بهتر و کاملتر انجام شود، روند بهبود سریعتر انجام می‌پذیرد.

دیگر نواحی سر را به راحتی شسته و آبکشی نمایید.

مهم: به هیچ وجه آب دوش حمام را که فشار دارد به طور مستقیم روی قسمت کاشته شده نگیرید.

مهم: اگر موهایی از اطراف روی قسمت کاشته شده افتاده هرگز به آنها دست نزنید و سعی نکنید که موها را از قسمت کاشته شده جدا نمایید. معمولا بعد از 2 تا 3 بار حمام رفتن این موها خود از قسمت کاشته شده جدا می‌شود.

مهم: به مدت یک ماه از دست زدن یا زدن وسایلی مانند حوله و شانه به قسمت کاشته شده جدا خودداری نمایید. ( زمان دست زدن به قسمت کاشته شده را پزشکان به شما اطلاع می‌دهند)

نواحی دیگر را که دور از ناحیه کاشته شده هستند و هیچ مویی از آن قسمت داخل ناحیه کاشته شده نیست را با حوله نرم خشک کنید و به آرامی شانه بکشید، اما برای شانه زدن در قسمت بخیه دقت فرمایید شانه را از قسمت انتهایی ساقه‌ها نکشید تا شانه به بخیه‌ها نخورد.

اگر شستشوی شما طبق دستور، درست و با دقت انجام شود باید یک هفته تا ده روز بعد از جراحی هیچ اثری از انجام جراحی کاشت مو روی سر شما باقی نماند و می‌توانید شستشوی معمول را مانند قبل انجام دهید و همان رفتار قدیم را با موهای خود داشته باشید.

هزینه کاشت مو

هزینه‌های کاشت مو با توجه به انتخاب روش عمل  که با حضور در مطب و ویزیت پوست و مو و انتخاب روش عمل این هزینه اعلام می‌گردد. اینکه با توجه به تعداد تار مو هزینه اعلام شود روش درستی نیست. به این دلیل که تا نوار برداشته نشود و در هنگام گرافت شمارش نشود دقیقا مشخص نیست که چند تار مو در این عمل کاشته می‌شود و در روش‌های دیگر نیز تعداد قابل کاشت فقط تا اتمام عمل مشخص می‌شود. پس در این مراکز با توجه به کلاس طاسی و با توجه به شرایط پوست و مو، اعلام هزینه خواهد شد.

نوشته شده  توسط مسیح معبود.

گرافت چیست

به طور طبیعی موها نه بصورت تکی بلکه به شکل واحدهای فولیکولی از پوست سرخارج می شوند. هر واحد فولیکولی از۳- ۱ تارموی ضخیم،۲- ۱ تارموی کرکی، اعصاب و عروق خونی، بافت چربی نگهدارنده و عضله مخصوص مو تشکیل شده است. تراکم واحد فولیکولی در پوست سرآسیایی ها بطور متوسط یکصد عدد در هر سانتیمتر مربع است که اکثرآنهادارای دو تارمو هستند. حدود بیست درصد واحدهای فولیکولی فقط دارای یک تارمو می باشند. هر شخص بطور متوسط دارای ۱۵-۱۲ هزار واحد فولیکولی در پشت و طرفین سر می باشدکه می توان پنجاه درصدآنها را بدون اینکه طاسی درمحل برداشت مشخص گردد، برداشت نمود. پس بانک موی یک فرد نرمال حدود ۱۵-۱۲ هزار تار مو جهت کاشت به دست می دهد. البته در مورد این آمار و ارقام اما و اگرهای زیادی وجوددارد و لذا هیچگاه به تبلیغات دروغین افراد در مورد برداشت تعداد زیادی مو اعتماد نکنید و حقیقت امر را فقط از متخصصین پوست متبحر در کاشت مو جویا شوید.

در جریان کاشت موی طبیعی موها بصورت واحدهای فولیکولی (میکروگرافت) از پشت سر برداشته شده و کاشته می شوند و لذا طبیعی ترین نتیجه پیوند مو بوجود می آید زیرا:

۱) امکان رعایت دقیق زاویه رویش مو از پوست وجوددارد.

۲) شکاف لازم در پوست سربرای قراردادن (کاشت) میکروگرافت بسیارظریف و کوچک است و لذا عروق خونی پوست آسیب ندیده و خون رسانی به موهای کاشته شده مختل نمی گردد. ظریف بودن شکاف فوق موجب می شودکه پس از بهبودی محل شکاف اسکار (جوشگاه) بوجود نیامده، حفره پوستی در محل کاشت ایجاد نگردد و پوست ناهموار نشود(صاف باقی می ماند).

۳) بدلیل حفظ عروق خونی و اعصاب مو در واحد فولیکولی امکان بقای موهای کاشته شده بسیاربالا است.

۴) میزان هرزرفتن (پرت) موها ناچیزمی باشد.

پیوند موی طبیعی یک حوزه جالب توجه و دینامیک درطب بوده و نتایج درمانی آن درسالهای اخیر تغییرات شگرفی کرده است که این امر عمدتاٌ بدلیل پیشرفتهای تکنیکی درچندسال اخیراست. کاشت موی طبیعی یک عمل جراحی سرپایی است که در صورت رعایت نکات فنی، انتخاب درست بیمار و وجدان پزشکی باعث درصد بالایی از رضایتمندی بین پزشکان و بیماران می گردد. با این حال میزان آگاهی عمومی نسبت به پیوند موی طبیعی و نتایج مطلوب آن بسیار پایین است.